Rated 4.9 / 5 based on  Google Customer Reviews 

Nescafé instant coffee

Nescafé instant coffee needs no machine: coffee granules in a cup, hot water, stir, and it is ready. We stock four Nescafé instant coffees: Nescafé Original and Nescafé Gold in 200 g packs, and Nescafé Gold Crema and Nescafé Gold Espresso in 100 g. Choose by the style of cup you like and how much instant coffee you get through.

Loading...
Set Ascending Direction
  1. Nescafé Original - instant coffee - 200 g
    Nescafé Original - instant coffee - 200 g
    Nescafé
    As low as 6.40
    32.00 / kg
  2. Nescafé Gold Crema - instant coffee - 100 grams
    Nescafé Gold Crema - instant coffee - 100 grams
    Nutty 6 - Regular
    As low as 5.20
    52.00 / kg
  3. Nescafé Gold Espresso - instant coffee - 100 g
  4. Nescafé Gold – instant coffee – 200 g
    Nescafé Gold – instant coffee – 200 g
    Chocolaty 6 - Regular
    As low as 8.89
    44.45 / kg

The four Nescafé instant coffees

Original or Gold?

Nescafé Original is the everyday Nescafé instant coffee. Nescafé Gold is the smoother, more aromatic range. Choose it if you drink your instant coffee black or want a softer cup. Gold Crema and Gold Espresso give you that Gold taste in a different style of cup: one with a foamy top, one short and concentrated.

How to make a good cup of instant coffee

  • Let the kettle stand for a moment after it boils; water just off the boil gives a rounder cup than water at a rolling boil.
  • Stir the granules with a splash of cold water or milk first, then add the hot water. The granules dissolve evenly, without lumps.
  • Start with the amount on the pack and adjust to taste: more for a stronger cup, less for a milder one.
  • Close the lid straight after use. Instant coffee absorbs moisture from the air and then clumps and loses aroma.

200 g or 100 g?

If you drink instant coffee every day, the 200 g packs of Original and Gold last longest. The 100 g Gold Crema and Gold Espresso are a good size to try a new style, or to keep next to your usual Nescafé for a change.

Good to know

  • Sustainability: some varieties carry certifications such as Rainforest Alliance, and Nescafé is committed to a responsible composition.
  • Instant coffee keeps well and needs nothing more than a kettle, which makes it practical for the office, a holiday home or a caravan.

Looking for other brands? See all instant coffee at Café du Jour.

Cafedujour.ie is rated with 4.9 / 5 based on Google Customer Reviews