Rated 4.9 / 5 based on  Google Customer Reviews 

Coffee equipment: pour-over brewers, filters and descalers

Coffee and tea equipment

Everything around the cup: pour-over coffee brewers from Chemex and Hario, the AeroPress, coffee grinders, barista tools, descalers, cleaning products and water filters, plus equipment for tea and for roasting your own beans. Choose a subcategory below, or read on to see what you need for the way you brew.

Loading...
Set Ascending Direction
  1. Bottle Descaler 500 ml (universal / for 4x descaling)
  2. Clean Express clean cappuccino 1000 ml (milk cleaner/cappuccino cleaner)
  3. Bag of descaling powder (universal / for 1x descaling)
    Bag of descaling powder (universal / for 1x descaling)
    Café du Jour
    As low as 1.85
    1.85 / piece
  4. Hario V60 coffee filters - size 02 colour white (VCF-02-100W) - 100 pieces
  5. Café du Jour Descaler 4x50 g Descaling Powder
    Café du Jour Descaler 4x50 g Descaling Powder
    Café du Jour
    As low as 6.60
    1.65 / piece
  6. Tea filters S Finum - 2 to 4 cups - 100 pieces
  7. Café du Jour cleaning tablets - 2 tablets
    Café du Jour cleaning tablets - 2 tablets
    Café du Jour
    As low as 1.85
    0.92 / piece
  8. Hario V60 coffee filters - size 01 colour white (VCF-01-100W) - 100 pieces
    Sale
  9. Matcha starter kit - including matcha tea - Aurora
    Matcha starter kit - including matcha tea - Aurora
    Café du Jour

     45.56 Regular Price 47.90

  10. Matcha starter set - including matcha tea - Wasabi
    Matcha starter set - including matcha tea - Wasabi
    Café du Jour

     46.27 Regular Price 47.90

  11. Tea filters XS Finum - 1 to 2 cups - 100 pieces
    Sale
    Tea filters XS Finum - 1 to 2 cups - 100 pieces
    Finum
    As low as 3.21
    3.21 / piece
  12. Chemex coffee filters - FS-100 Bonded (folded) - 100 pieces
  13. Clean Express Cleaning tablets 2,5 gram x 60 pieces
    Clean Express Cleaning tablets 2,5 gram x 60 pieces
    Clean Express
    As low as 12.39
    0.21 / piece
  14. Gene Café CBR101 - coffee roaster (black) - starter pack
  15. Hario V60 Coffee filters - size 02 colour brown (VCF-02-100M) - 100 pieces
  16. BRITA AquaGusto universal water filter 100/250
  17. Water filter screw-on - compatible with AEG, Bosch, Krups, Siemens, Melitta etc.
  18. Water filter - compatible with Sage & Solis (type: BES008 / SES008)
  19. JoeFrex coffee bag sealer - black coffee clip - 1 piece
  20. MHW-3BOMBER Cube Mini 3.0 Pro - coffee scale - timer
  21. Stainless steel teaspoon - Perfect size for 1 cup of tea
    Sale
  22. AeroPress® microfilters - 350 pieces
    Sale
    AeroPress® microfilters - 350 pieces
    AeroPress
    As low as 7.12
    0.02 / piece
  23. Chemex coffee filters - FP-2 Bonded (unfolded) - 100 pieces
    Sale
  24. Blind filter rubber universal - Café du Jour Ø 50 mm rubber blind filter - Espresso machine cleaning tool
  25. Water filter espresso machine universal
    Sale
    Water filter espresso machine universal
    DVA
    As low as 5.69
    5.81 / piece
  26. Café du Jour Cleaning Tablet 2.5 g
    Café du Jour Cleaning Tablet 2.5 g
    Café du Jour
    As low as 1.85
    1.85 / piece
  27. Clean Express Cleaning tablets 1 gram x 100 pieces
    Clean Express Cleaning tablets 1 gram x 100 pieces
    Clean Express
    As low as 10.40
    0.10 / piece
  28. DVA Water Descaler / Water Filter for Catering and Personal Use
  29. Hario Mizudashi Cold Brew Coffee Pot 7 Brown - 600 ml
    Sale
    Hario Mizudashi Cold Brew Coffee Pot 7 Brown - 600 ml
    Hario
    As low as 18.35
    18.35 / piece
  30. Hario V60 dripper - plastic white - size 02
    Hario V60 dripper - plastic white - size 02
    Hario
    As low as 6.60
    6.60 / piece
  31. Puly Grind - Coffee grinder cleaner - 10 bags
    Puly Grind - Coffee grinder cleaner - 10 bags
    Puly Grind
    As low as 11.26
    1.13 / piece
  32. Brita AquaAroma Crema - Water filter - Brita 101831
    Sale
  33. Brita AquaAroma - Water filter - Brita 216000
    Brita AquaAroma - Water filter - Brita 216000
    Brita
    As low as 16.86
    17.22 / piece
  34. Matcha spoon - Bamboo - 18 cm
    Sale
    Matcha spoon - Bamboo - 18 cm
    Café du Jour
    As low as 3.53
    3.53 / piece
  35. Haynes Lubri-Film Plus - Food Grade Lubricant - 113 grams
  36. Cafetto Tevo® mini - cleaning tablets for coffee machines (1.5 g) - 100 pieces
  37. Water filter - compatible with DeLonghi ECAM (type: DLSC002 / SER3017)
    Sale
  38. Café du Jour Descaling tablets 6 pieces
    Sale
    Café du Jour Descaling tablets 6 pieces
    Café du Jour
    As low as 6.25
    6.25 / piece
  39. Clean Express Cleaning powder / Detergent 900 gram
    Clean Express Cleaning powder / Detergent 900 gram
    Clean Express
    As low as 16.10
    17.89 / kg
  40. Café du Jour Descaler - Descaling Powder - 1 x 50 g
    Café du Jour Descaler - Descaling Powder - 1 x 50 g
    Café du Jour
    As low as 2.80
    56.00 / kg
  41. Gene Café CBR-101E electric coffee roaster (black)
    Gene Café CBR-101E electric coffee roaster (black)
    Gene Café
    As low as 556.81
    574.40 / piece
  42. Group Head Brush
    Sale
    Group Head Brush
    Café du Jour
    As low as 6.71
    6.71 / piece
  43. Used jute coffee bags (10 pieces)
    Used jute coffee bags (10 pieces)
    Café du Jour
    As low as 18.95
    1.90 / piece
  44. Café du Jour Cleaning Tablet 1 g
    Café du Jour Cleaning Tablet 1 g
    Café du Jour
    As low as 1.85
    1.85 / piece
  45. Hario Buono Electric Kettle 0.8 litre
    Hario Buono Electric Kettle 0.8 litre
    Hario
    As low as 80.70
    80.70 / piece
  46. Hario V60 coffee server size 01/450 ml
    Hario V60 coffee server size 01/450 ml
    Hario
    As low as 13.59
    13.59 / piece
  47. Hario V60 Precision Scale
    Hario V60 Precision Scale
    Hario
    As low as 53.08
    53.08 / piece
  48. Hario Mini Slim Plus Coffee grinder
    Hario Mini Slim Plus Coffee grinder
    Hario
    As low as 27.82
    27.82 / piece

Start with how you brew

The right equipment depends on what already stands on your worktop. A short checklist:

  • Espresso machine: a burr grinder, a tamper and a milk jug for espresso and cappuccino, plus a descaler for the boiler.
  • Bean-to-cup machine: cleaning tablets for the brew group, a descaler and, in hard-water areas, a water filter.
  • Pour-over or cafetière: a dripper or brewer, the right paper filters, a grinder that can go coarse and a kettle with a narrow spout for a steady pour.
  • Loose-leaf tea: a teapot or infuser with enough room for the leaves to open.

Pour-over coffee

Pour-over coffee is filter coffee made by hand: you pour hot water over ground coffee in a paper filter and let it drip through. It takes a few minutes and gives a clean, clear cup in which the flavour of the beans comes through well.

Chemex

The Chemex is a glass carafe with a wooden collar and its own thick paper filters. The thick paper holds back more oils and fine particles than a standard filter, so the coffee tastes light and bright. It suits brewing for two to four people at once.

Hario

Hario is best known for the V60, a cone-shaped dripper with spiral ribs and one large opening. The flow depends on how fast you pour, which gives you control over strength and taste once you get the hang of it.

Tips for a good pour-over

  • Rinse the paper filter with hot water first, then pour that water away.
  • Use a medium grind, roughly like coarse sand.
  • Pour just enough water to wet the coffee and wait half a minute so the grounds can bloom.
  • Pour the rest in slow circles in two or three stages.

AeroPress

The AeroPress is a plastic cylinder in which you steep the coffee briefly and then press it through a small paper filter. It is light, hard to break and quick to clean, which makes it a favourite for the office desk and for travelling. You can brew anything from a short, strong cup to a longer coffee.

Coffee grinders

Freshly ground coffee has more aroma than coffee that was ground weeks ago. A burr grinder crushes the beans to an even size, which matters for espresso in particular. A blade grinder chops them unevenly. Hand grinders are quiet and take up little space; electric grinders save time when you make several cups a day.

Barista tools

For espresso at home, a few tools make a noticeable difference: a tamper that fits your filter basket, a stainless-steel milk jug for steaming, and a knock box for the used coffee puck. They help you get the same result shot after shot.

Descaling, cleaning and water

Limescale builds up in every machine that heats water, and old coffee oils turn bitter in the brew group and the milk system. Regular care keeps the taste right and the machine running.

  • Descaler: descale every one to three months, depending on how hard your water is. Use a descaler suitable for your type of machine.
  • Cleaning tablets: for the brew group of bean-to-cup and espresso machines.
  • Maintenance and cleaning: cleaning products for milk systems, grinders and portafilters.
  • Water filters: filtered water slows down scale build-up and gives a cleaner-tasting cup of coffee or tea.

Tea and home roasting

In tea equipment you will find what you need to brew loose-leaf tea. If you want to go one step further with coffee, the coffee roasting equipment lets you roast unroasted coffee beans yourself and decide exactly how light or dark they go.

Frequently asked questions about coffee equipment
What’s the difference between an espresso machine and a coffee maker?

An espresso machine uses high pressure to brew a concentrated coffee, typically served in small amounts. A coffee maker lets hot water pass slowly through ground coffee for a milder brew, usually served in larger cups.

What is slow coffee?

'Slow coffee' refers to manual brewing methods that give you more control over the process, such as Chemex, AeroPress, cafetière and pour-over. They take a little more time but usually deliver a flavourful, aromatic cup.

What’s the difference between a capsule machine and a coffee maker?

A capsule machine uses sealed capsules and is quick and simple to operate. A coffee maker uses loose ground coffee or a filter, costs less per cup and offers more freedom in coffee choice, though it needs a little more preparation.

Which coffee equipment is best for beginners?

For beginners, a filter coffee maker or a capsule machine is a good choice, as they are easy to use and require little know-how. If you want to learn espresso, start with an entry-level espresso machine with simple controls.

Cafedujour.ie is rated with 4.9 / 5 based on Google Customer Reviews