Rated 4.9 / 5 based on  Google Customer Reviews 

Fresh coffee beans from our own roastery

Fresh coffee from our own roastery

These are the fresh coffee beans Café du Jour roasts itself, in small batches, with the roast date printed on every bag. Choose from espresso blends such as Espresso Intenso and Espresso Madrugador, single origins from Brazil to Kenya, decaf and low-caffeine roasts, and mixed packs if you want to try several at once.

Loading...
Set Ascending Direction
  1. Bestsellers Fresh Coffee - Fresh coffee beans - 4 x 1 kg
    Sale
    Bestsellers Fresh Coffee - Fresh coffee beans - 4 x 1 kg
    Various flavours 8 - Strong
    Regular Price 94.95 Special Price 74.94
    18.74 / kg
  2. Single Origins - Fresh Coffee Beans - 7 x 250 g
    Single Origins - Fresh Coffee Beans - 7 x 250 g
    Various flavours 8 - Strong
     39.95
    22.83 / kg
  3. South America 100% Arabica - Fresh coffee beans
    South America 100% Arabica - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Spicy 8 - Strong
    As low as 7.95
    20.85 / kg
  4. Espresso Madrugador - Fresh coffee beans
    Espresso Madrugador - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Fruity, Spicy 8 - Strong
    As low as 6.95
    18.95 / kg
  5. Aurora Mundo - Organic coffee beans - 500 g
    Aurora Mundo - Organic coffee beans - 500 g
    Nutty 8 - Strong
    As low as 8.54
    17.08 / kg
  6. Brazil 100% Arabica - Fresh Coffee Beans
    Brazil 100% Arabica - Fresh Coffee Beans
    Chocolaty, Nutty 6 - Regular
    As low as 7.79
    20.42 / kg
  7. Dark Roast Brazil 100% Arabica - Fresh Coffee Beans
    Dark Roast Brazil 100% Arabica - Fresh Coffee Beans
    Spicy, Nutty 10 - Very strong
    As low as 8.29
    21.37 / kg
  8. Yirgacheffe Speciality 100% arabica - Fresh coffee beans
    Yirgacheffe Speciality 100% arabica - Fresh coffee beans
    Floral, Chocolaty, Fruity, Honey 4 - Regular
    As low as 9.29
    25.60 / kg
  9. Espresso Intenso - Fresh coffee beans
    Espresso Intenso - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Nutty 12 - Very strong
    As low as 8.29
    21.37 / kg
  10. Café du Jour 100% arabica Mocca
    Café du Jour 100% arabica Mocca
    Chocolaty, Nutty, Caramel 6 - Regular
    As low as 8.29
    21.37 / kg
  11. Colombia 100% arabica - Fresh coffee beans
    Colombia 100% arabica - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Fruity 8 - Strong
    As low as 7.95
    21.80 / kg
  12. Cerrado 100% Arabica - Fresh coffee beans
    Cerrado 100% Arabica - Fresh coffee beans
    Fruity, Nutty, Honey 5 - Regular
    As low as 8.29
    21.37 / kg
  13. Get to Know Us - Fresh coffee beans - 4 x 330 g
    Get to Know Us - Fresh coffee beans - 4 x 330 g
    Various flavours 8 - Strong
     31.95
    24.20 / kg
  14. 100% Arabica Costa Rica - Fresh coffee beans
    100% Arabica Costa Rica - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Fruity 8 - Strong
    As low as 7.95
    22.75 / kg
  15. Ethiopia 100% arabica - Fresh coffee beans
    Ethiopia 100% arabica - Fresh coffee beans
    Floral, Fruity, Spicy 8 - Strong
    As low as 7.79
    20.85 / kg
  16. Peru 100% Arabica - Fresh coffee beans
    Peru 100% Arabica - Fresh coffee beans
    Floral, Woody, Caramel, Cinnamon 7 - Strong
    As low as 7.95
    21.80 / kg
  17. India Monsooned Malabar 100% arabica - Fresh coffee beans
    India Monsooned Malabar 100% arabica - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Nutty, Tobacco 10 - Very strong
    As low as 9.29
    25.60 / kg
  18. Decaf Espresso 100% Arabica - Fresh coffee beans
    Decaf Espresso 100% Arabica - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Nutty 8 - Strong
    As low as 9.29
    26.55 / kg
  19. Café du Jour Summer Coffee - Fresh Coffee Beans
    Café du Jour Summer Coffee - Fresh Coffee Beans
    Chocolaty, Spicy, Nutty 6 - Regular
    As low as 8.95
    18.95 / kg
  20. Blending Coffee Beans Yourself - Fresh coffee beans - 1 kg
    Blending Coffee Beans Yourself - Fresh coffee beans - 1 kg
    Various flavours 10 - Very strong
    As low as 24.65
    24.65 / kg
  21. Café du Jour 100% Arabica Low Caffeine
    Café du Jour 100% Arabica Low Caffeine
    Chocolaty, Nutty 7 - Strong
    As low as 8.49
    24.69 / kg
  22. Nicaragua 100% Arabica - Fresh Coffee Beans
    Nicaragua 100% Arabica - Fresh Coffee Beans
    Fruity, Nutty, Caramel 4 - Regular
    As low as 7.95
    21.80 / kg
  23. Guatemala 100% Arabica - Fresh Coffee Beans
    Guatemala 100% Arabica - Fresh Coffee Beans
    Fruity, Spicy 9 - Very strong
    As low as 8.95
    23.70 / kg
  24. Coffee of the Month - Fresh coffee beans
    Coffee of the Month - Fresh coffee beans
    Café du Jour
    As low as 8.29
    22.32 / kg
  25. Tanzania 100% arabica - Fresh coffee beans
    Tanzania 100% arabica - Fresh coffee beans
    Fruity, Woody 8 - Strong
    As low as 8.29
    23.27 / kg
  26. Gourmet 100% arabica - Fresh coffee beans
    Gourmet 100% arabica - Fresh coffee beans
    Spicy, Nutty, Woody, Liquorice 6 - Regular
    As low as 8.95
    23.70 / kg
  27. Despertando Espresso - Fresh coffee beans
    Despertando Espresso - Fresh coffee beans
    Floral, Chocolaty, Fiery 8 - Strong
    As low as 6.95
    20.85 / kg
  28. Personalised photo label - Fresh coffee beans - 250 g
    Personalised photo label - Fresh coffee beans - 250 g
    Chocolaty, Fruity 9 - Very strong
    As low as 12.30
    49.20 / kg
  29. Decaf Special - Fresh coffee beans
    Decaf Special - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Fruity, Nutty 5 - Regular
    As low as 9.29
    26.55 / kg
  30. Kenya 100% arabica - Fresh coffee beans
    Kenya 100% arabica - Fresh coffee beans
    Fruity 8 - Strong
    As low as 9.29
    24.22 / kg
  31. Sumatra Speciality 100% arabica - Fresh coffee beans
    Sumatra Speciality 100% arabica - Fresh coffee beans
    Chocolaty, Spicy 8 - Strong
    As low as 8.95
    24.65 / kg

Roasted by Café du Jour

Besides Italian brands such as illy, Lavazza and Segafredo, which we sell as their makers pack them, Café du Jour roasts its own coffee. Everything on this page comes from that roastery.

The coffee beans are roasted in small batches, and every bag is labelled with its roast date. So you always know exactly how old the coffee in your cupboard is.

What you will find here

  • Espresso blends: Espresso Intenso, Espresso Madrugador and Despertando Espresso, roasted for espresso, cappuccino and bean-to-cup machines.
  • Single origins: coffee from one country or region, including Brazil, Cerrado, Colombia, Costa Rica, Peru, Guatemala, Nicaragua, Ethiopia, Yirgacheffe, Kenya, Tanzania, Sumatra and India Monsooned Malabar, plus a Dark Roast Brazil.
  • Decaf and low caffeine: Decaf Espresso, Decaf Special and Café du Jour Low Caffeine.
  • Other roasts: Gourmet, Mocca, South America, Aurora Mundo, Summer Coffee and the Coffee of the Month.
  • Packs: Get to Know Us (4 x 330 g), Single Origins (7 x 250 g) and Bestsellers Fresh Coffee (4 x 1 kg).
  • Something of your own: Blending Coffee Beans Yourself (1 kg) and a 250 g bag with your own photo on the label.

Blend or single origin?

A blend combines beans from several origins. The roaster puts it together for a particular cup, such as an espresso with body and crema, and keeps it tasting the same from bag to bag. A single origin shows the character of one place. As a rough guide, coffees from Ethiopia and Kenya are brighter and fruitier, while Brazil tends towards chocolate and nuts with less acidity. India Monsooned Malabar is a special case: the green beans are exposed to monsoon winds before roasting, which gives a heavy, earthy cup with very little acidity. The Single Origins pack is the easiest way to compare them side by side; see all single-origin coffee beans for more.

When are freshly roasted coffee beans at their best?

We are often asked whether coffee roasted three weeks ago is too old. It is not. Roasting produces carbon dioxide, and freshly roasted beans keep releasing it for a while. That gas mutes the flavour, so coffee straight out of the roaster is not yet at its best. Depending on the bean and the roast, roasted coffee beans usually taste best from about one to four weeks after the roast date.

Our bags have a one-way valve: the gas can get out, but outside air cannot get in. Once the bag is open, close it tightly after use and keep it somewhere cool, dark and dry.

More coffee

Want to cut out caffeine altogether? See all decaffeinated coffee beans, including those from other roasters. Or browse all our coffees.

Cafedujour.ie is rated with 4.9 / 5 based on Google Customer Reviews