Rated 4.9 / 5 based on  Google Customer Reviews 

Tea flavours: loose tea, tea bags and matcha

Find your favourite tea flavours in loose-leaf tea from Café du Jour in 100 g packs, tea bags from Sunleaf and Tea of Life, Royal-T tea sticks, chai latte mixes and matcha. Choose by type: black, green, white, oolong, pu-erh, rooibos, herbal or fruit tea. Each has its own flavours, from malty Assam and floral jasmine to spiced chai and sweet fruit blends.

Loading...
Set Ascending Direction
  1. Vanilla - Chai Latte Mix - 340 g
    Vanilla - Chai Latte Mix - 340 g
    Royal T
    As low as 8.07
    24.47 / kg
  2. Rich Spice - Chai Latte Mix - 340 g
    Rich Spice - Chai Latte Mix - 340 g
    Royal T
    As low as 8.07
    24.47 / kg
  3. Hemp & Turmeric - Hemp & Turmeric Tea 50 g - Dutch Harvest Loose Tea
    Sale
  4. Hemp & Herbs - Hemp & Herbal Tea Blend 40 g - Dutch Harvest Loose Tea
    Sale
    Hemp & Herbs - Hemp & Herbal Tea Blend 40 g - Dutch Harvest Loose Tea
    Dutch Harvest
    Regular Price 4.95 Special Price 4.44
    111.00 / kg
  5. Sunrise Flower - Rooibos Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Sunrise Flower - Rooibos Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 8.26
    85.20 / kg
  6. Rosemary & Orange - Rooibos Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Sale
  7. Green Rooibos - Rooibos tea 100 g - Café du Jour loose tea
  8. Lemon & Ginger - Rooibos tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Lemon & Ginger - Rooibos tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    As low as 3.96
    40.90 / kg
  9. Royal T Stick Apple Cinnamon (30 pieces)
    Royal T Stick Apple Cinnamon (30 pieces)
    Royal T
    As low as 5.22
    0.18 / piece
  10. Piña Colada - Fruit tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  11. Strawberry & Chilli - Fruit tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
    Strawberry & Chilli - Fruit tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    As low as 5.36
    55.60 / kg
  12. Pineapple & Coconut - Rooibos tea 100 g - Café du Jour loose tea
  13. Yerba Mate Orange - Herbal tea 100 g - Café du Jour loose tea
  14. Strawberry & Kiwi - Fruit tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  15. Mango & Flowers - Fruit Tea 100 g - Café du Jour loose-leaf tea
  16. Custard Flip - Black Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
    Custard Flip - Black Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    Regular Price 4.36 Special Price 3.82
    38.20 / kg
  17. The Cranberries - Black tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  18. Fiesta nights - Black tea 100 grams - Café du Jour loose tea
    Sale
  19. Hills of Tuscany - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Hills of Tuscany - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 5.57
    57.40 / kg
  20. Star mix without mint - Herbal tea 100 g - Café du Jour loose tea
  21. Winter Fruits - Fruit tea 100 g - Café du Jour loose tea
  22. Christmas Rooibos - Rooibos Tea 100 grams - Café du Jour loose tea
  23. Christmas Cookies - Black Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
    Christmas Cookies - Black Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    As low as 3.70
    38.40 / kg
  24. Green Chai - Green Tea 100 g - Café du Jour loose tea
  25. Warm Winter - Black Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  26. Matcha set - Aurora - Ø13 cm | H7 cm
    Sale
    Matcha set - Aurora - Ø13 cm | H7 cm
    Café du Jour
    As low as 33.20
    33.20 / piece
  27. Cactus & Sencha - Green Tea 100 grams - Café du Jour loose tea
    Sale
  28. Matcha set - Wasabi - Ø13 cm | H7 cm
    Matcha set - Wasabi - Ø13 cm | H7 cm
    Café du Jour
    As low as 33.20
    33.20 / piece
  29. Matcha Latte - Green tea Latte Mix - Café du Jour loose tea
    Sale
  30. Earl Grey Dutch Special - Black tea 100 g - Café du Jour loose tea
  31. Little Lemon Tree - green tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  32. Café Terrace at Night - green tea 100 g - Café du Jour loose tea
  33. Starry Night - green tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Starry Night - green tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    As low as 4.90
    49.00 / kg
  34. The Secret of the Pharaoh - White tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  35. Orange Chai - Rooibos tea 100 g - Café du Jour loose tea
  36. Red Chai - Rooibos tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  37. Calming - herbal tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
    Calming - herbal tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    Regular Price 6.27 Special Price 5.58
    55.80 / kg
  38. Hemp & Fruit - Fruit tea 100 g - Café du Jour loose tea
  39. Fruit Fest - Fruit Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  40. Peach Cocktail - fruit tea 100 grams - Café du Jour loose tea
    Sale
  41. Speculoos Tea - Black Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
    Speculoos Tea - Black Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    As low as 4.36
    43.60 / kg
  42. Festive Duo - Loose tea - 2 x 100 grams
    Festive Duo - Loose tea - 2 x 100 grams
    Café du Jour

     9.54 Regular Price 10.22

  43. English Breakfast - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    English Breakfast - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 5.00
    50.00 / kg
  44. English Blend - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 25 tea bags
    Sale
    English Blend - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 25 tea bags
    Tea of Life
    As low as 2.64
    0.11 / piece
  45. Green Tea - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 25 tea bags
    Sale
  46. Ginger Lemon Infusion - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 25 tea bags
    Sale
  47. Forest Fruit - Sunleaf - 25 tea bags
    Sale
    Forest Fruit - Sunleaf - 25 tea bags
    Sunleaf
    As low as 1.66
    0.07 / piece
  48. Green Tea - Sunleaf - 25 tea bags
    Sale
    Green Tea - Sunleaf - 25 tea bags
    Sunleaf
    As low as 1.66
    0.07 / piece

Loose-leaf tea, tea bags or tea sticks?

Loose-leaf tea gives the leaves room to unfold as they steep, and many of our blends contain visible pieces of fruit, herbs and flowers. You need a filter, infuser or teapot, and you can make it stronger or milder by using more or less tea. Our loose tea comes in 100 g packs under the Café du Jour name, with a few gift sets of several flavours.

Tea bags are quicker and tidier: one bag, one cup. Sunleaf and Tea of Life come in boxes of 25, and both have assorted displays for an office or guest room. Royal-T tea sticks sit in between: tea in a perforated stick that you stir through your cup and lift out, 30 sticks to a box.

Types of tea and their flavours

  • Black tea: fully oxidised, with the most body. Assam, Ceylon, English Breakfast and Earl Grey, as well as flavoured blends such as Vanilla and Crunchy Apple Pie. Takes milk well.
  • Green tea: not oxidised, fresher and more grassy. Chun Mee, Green Gunpowder and Jasmine are the classics; other blends add lemon, ginger or fruit.
  • White tea: young leaves and buds, lightly processed and delicate, such as Bai Mudan.
  • Oolong tea: partly oxidised, between green and black. Try Black Dragon or Rose Romantique.
  • Pu-erh tea: aged, fermented tea with an earthy flavour, pure or blended with mint, cacao or forest fruit.
  • Rooibos: from a South African shrub, naturally caffeine-free, with a sweet, rounded flavour. Pure, green, or blended with orange, lemon or spices.
  • Herbal tea and fruit tea: infusions of herbs, flowers or fruit, such as chamomile, citrus and verbena, Mango Mambo or Strawberry & Kiwi.
  • Hemp tea: from Dutch Harvest and Café du Jour, pure or blended with herbs, fruit or turmeric.

Water temperature and steeping time

Most disappointing cups come from water that is too hot or leaves that steep too long. As a starting point:

  • Black tea and rooibos: freshly boiled water, 3 to 5 minutes.
  • Green and white tea: water of about 70 to 80 °C, 2 to 3 minutes. Boiling water makes green tea bitter.
  • Oolong: about 85 to 95 °C, around 3 minutes; good leaves can be steeped more than once.
  • Herbal and fruit tea: boiling water, 5 to 8 minutes, so the fruit pieces have time to release their flavour.

For loose tea, use roughly a heaped teaspoon per cup, a little more for large, open leaves such as white tea.

Matcha and chai lattes

Matcha is finely ground green tea from Japan. You whisk the powder into water instead of steeping it, so you drink the whole leaf. We sell matcha powder in a 50 g pack, a Matcha Latte mix, matcha sets and starter kits in the Aurora and Wasabi versions (the starter kits include matcha tea), and a bamboo matcha spoon.

For a chai latte, the chai latte mixes (East Indian Spice, Vanilla and Rich Spice, 340 g each) go straight into hot milk or water. Prefer to brew it yourself? Nature Chai and Green Chai are loose-leaf blends with spices.

Where to start

If you drink your tea with milk, start with a black tea such as English Breakfast, Assam or Ceylon. For a cup late in the evening, look at rooibos or a herbal or fruit tea. Unsure which flavour you like? The Alternative Rooibos set has four rooibos teas of 100 g each. For teapots and other brewing gear, see tea equipment.

Cafedujour.ie is rated with 4.9 / 5 based on Google Customer Reviews