Rated 4.9 / 5 based on  Google Customer Reviews 

Tea flavours: loose tea, tea bags and matcha

Find your favourite tea flavours in loose-leaf tea from Café du Jour in 100 g packs, tea bags from Sunleaf and Tea of Life, Royal-T tea sticks, chai latte mixes and matcha. Choose by type: black, green, white, oolong, pu-erh, rooibos, herbal or fruit tea. Each has its own flavours, from malty Assam and floral jasmine to spiced chai and sweet fruit blends.

Loading...
Set Ascending Direction
  1. Morning Glow - Ginger Tea 100 grams - Café du Jour loose tea
    Morning Glow - Ginger Tea 100 grams - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    As low as 5.60
    56.00 / kg
  2. Royal T-Stick High Tea (30 sticks)
    Royal T-Stick High Tea (30 sticks)
    Royal T
    As low as 3.94
    0.14 / piece
  3. East Indian Spice - Chai Latte Mix - 340 g
    Sale
    East Indian Spice - Chai Latte Mix - 340 g
    Royal T
    As low as 7.10
    21.71 / kg
  4. Pure Hemp - Hemp tea 100 grams - Café du Jour loose tea
    Sale
  5. Matcha spoon - Bamboo - 18 cm
    Sale
    Matcha spoon - Bamboo - 18 cm
    Café du Jour
    As low as 3.53
    3.53 / piece
  6. Kir Royal - White tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
    Kir Royal - White tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    As low as 6.07
    60.70 / kg
  7. Glühwein Tea - Herbal Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
    Glühwein Tea - Herbal Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Café du Jour
    As low as 5.13
    51.30 / kg
  8. Christmas Classics - Loose Tea - 3 x 100 g
    Christmas Classics - Loose Tea - 3 x 100 g
    Café du Jour

     14.89 Regular Price 16.24

  9. Rooibos - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 25 tea bags
    Sale
    Rooibos - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 25 tea bags
    Tea of Life
    As low as 2.89
    0.12 / piece
  10. Forest Fruit - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 25 tea bags
    Sale
    Forest Fruit - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 25 tea bags
    Tea of Life
    As low as 2.64
    0.11 / piece
  11. Earl Grey - Sunleaf - 25 tea bags
    Sale
    Earl Grey - Sunleaf - 25 tea bags
    Sunleaf
    As low as 1.66
    0.07 / piece
  12. Ginger Lemongrass - Sunleaf - 25 tea bags
    Sale
    Ginger Lemongrass - Sunleaf - 25 tea bags
    Sunleaf
    As low as 1.66
    0.07 / piece
  13. Assortment Display - Organic & Fairtrade - Tea of Life - 120 Tea Bags
    Sale
  14. Royal Chai Latte Trio - Vanilla, Rich Spice & East Indian Spice 3 x 340 g
  15. Royal T-Stick: Earl Grey (30 sticks)
    Royal T-Stick: Earl Grey (30 sticks)
    Royal T
    As low as 5.22
    0.18 / piece
  16. Royal T-Stick: Rooibos (30 sticks)
    Royal T-Stick: Rooibos (30 sticks)
    Royal T
    As low as 5.22
    0.18 / piece
  17. Royal T-Stick: Peach (30 sticks)
    Sale
    Royal T-Stick: Peach (30 sticks)
    Royal T
    As low as 4.60
    0.16 / piece
  18. Royal T-Stick Moroccan Mint Green Tea (30 sticks)
  19. Royal T Stick Green Tea Lemon (30 pieces)
    Sale
    Royal T Stick Green Tea Lemon (30 pieces)
    Royal T
    As low as 4.61
    0.16 / piece
  20. Royal T-Stick: Forest Fruits (30 sticks)
    Royal T-Stick: Forest Fruits (30 sticks)
    Royal T
    As low as 5.22
    0.18 / piece
  21. Royal T Stick Strawberry (30 pieces)
    Sale
    Royal T Stick Strawberry (30 pieces)
    Royal T
    As low as 4.60
    0.16 / piece
  22. Royal T-Stick: Pure Chamomile Flowers (30 sticks)
    Sale
  23. Silencieuse - White Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Silencieuse - White Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 7.70
    80.00 / kg
  24. L'essence - White Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
  25. Bai Mudan - White Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Bai Mudan - White Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 11.03
    113.80 / kg
  26. Chun Mee - Green Tea 100 g - Café du Jour loose Tea
    Chun Mee - Green Tea 100 g - Café du Jour loose Tea
    Café du Jour
    As low as 4.35
    44.90 / kg
  27. Jasmine - Green Tea 100 gram - Café du Jour loose Tea
  28. Inspiración - Green Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
  29. Fearless - Green Tea 100 gram - Café du Jour loose Tea
    Fearless - Green Tea 100 gram - Café du Jour loose Tea
    Café du Jour
    As low as 4.74
    48.90 / kg
  30. Black Dragon Tea - Oolong Tea 100 gram - Café du Jour loose Tea
  31. Rose Romantique - Oolong Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Rose Romantique - Oolong Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 8.39
    86.50 / kg
  32. Assam Pure - black tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  33. Ceylon - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Ceylon - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 6.15
    63.40 / kg
  34. English Afternoon - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    English Afternoon - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 6.47
    66.70 / kg
  35. Heart of Grunn - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Heart of Grunn - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 6.55
    67.50 / kg
  36. Della Nonna - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Della Nonna - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 4.76
    49.40 / kg
  37. Earl Grey - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
  38. Nature Chai - Black Tea 100 gram - Café du Jour loose Tea
    Sale
  39. Islands of the Netherlands - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
  40. Wicca - black tea 100 grams - Café du Jour loose tea
  41. Pu Erh - Pu-Erh Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Sale
    Pu Erh - Pu-Erh Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    Regular Price 9.48 Special Price 8.44
    84.40 / kg
  42. Pu Erh & Cacao - Pu-Erh Tea 100 g - Café du Jour loose Tea
    Pu Erh & Cacao - Pu-Erh Tea 100 g - Café du Jour loose Tea
    Café du Jour
    As low as 5.15
    53.50 / kg
  43. Pu Erh & Mint - Pu-Erh Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Pu Erh & Mint - Pu-Erh Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 8.26
    85.20 / kg
  44. Early Bird - Green Tea 100 g - Café du Jour loose tea
    Sale
  45. Oriental Orange - Green Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
  46. Afternoon Blossom - Black Tea 100 g - Café du Jour loose tea
  47. Nightcap - herbal tea 100 grams - Café du Jour loose tea
  48. Vanilla - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Vanilla - Black Tea 100 g - Café du Jour Loose Tea
    Café du Jour
    As low as 8.13
    83.90 / kg

Loose-leaf tea, tea bags or tea sticks?

Loose-leaf tea gives the leaves room to unfold as they steep, and many of our blends contain visible pieces of fruit, herbs and flowers. You need a filter, infuser or teapot, and you can make it stronger or milder by using more or less tea. Our loose tea comes in 100 g packs under the Café du Jour name, with a few gift sets of several flavours.

Tea bags are quicker and tidier: one bag, one cup. Sunleaf and Tea of Life come in boxes of 25, and both have assorted displays for an office or guest room. Royal-T tea sticks sit in between: tea in a perforated stick that you stir through your cup and lift out, 30 sticks to a box.

Types of tea and their flavours

  • Black tea: fully oxidised, with the most body. Assam, Ceylon, English Breakfast and Earl Grey, as well as flavoured blends such as Vanilla and Crunchy Apple Pie. Takes milk well.
  • Green tea: not oxidised, fresher and more grassy. Chun Mee, Green Gunpowder and Jasmine are the classics; other blends add lemon, ginger or fruit.
  • White tea: young leaves and buds, lightly processed and delicate, such as Bai Mudan.
  • Oolong tea: partly oxidised, between green and black. Try Black Dragon or Rose Romantique.
  • Pu-erh tea: aged, fermented tea with an earthy flavour, pure or blended with mint, cacao or forest fruit.
  • Rooibos: from a South African shrub, naturally caffeine-free, with a sweet, rounded flavour. Pure, green, or blended with orange, lemon or spices.
  • Herbal tea and fruit tea: infusions of herbs, flowers or fruit, such as chamomile, citrus and verbena, Mango Mambo or Strawberry & Kiwi.
  • Hemp tea: from Dutch Harvest and Café du Jour, pure or blended with herbs, fruit or turmeric.

Water temperature and steeping time

Most disappointing cups come from water that is too hot or leaves that steep too long. As a starting point:

  • Black tea and rooibos: freshly boiled water, 3 to 5 minutes.
  • Green and white tea: water of about 70 to 80 °C, 2 to 3 minutes. Boiling water makes green tea bitter.
  • Oolong: about 85 to 95 °C, around 3 minutes; good leaves can be steeped more than once.
  • Herbal and fruit tea: boiling water, 5 to 8 minutes, so the fruit pieces have time to release their flavour.

For loose tea, use roughly a heaped teaspoon per cup, a little more for large, open leaves such as white tea.

Matcha and chai lattes

Matcha is finely ground green tea from Japan. You whisk the powder into water instead of steeping it, so you drink the whole leaf. We sell matcha powder in a 50 g pack, a Matcha Latte mix, matcha sets and starter kits in the Aurora and Wasabi versions (the starter kits include matcha tea), and a bamboo matcha spoon.

For a chai latte, the chai latte mixes (East Indian Spice, Vanilla and Rich Spice, 340 g each) go straight into hot milk or water. Prefer to brew it yourself? Nature Chai and Green Chai are loose-leaf blends with spices.

Where to start

If you drink your tea with milk, start with a black tea such as English Breakfast, Assam or Ceylon. For a cup late in the evening, look at rooibos or a herbal or fruit tea. Unsure which flavour you like? The Alternative Rooibos set has four rooibos teas of 100 g each. For teapots and other brewing gear, see tea equipment.

Cafedujour.ie is rated with 4.9 / 5 based on Google Customer Reviews