Rated 4.9 / 5 based on  Google Customer Reviews 

Coffee machine cleaner and maintenance

Looking for a coffee machine cleaner? This is where you will find everything that keeps a bean-to-cup or espresso machine running properly: cleaning tablets for the coffee circuit, a milk system cleaner, descalers in liquid, powder and tablet form, water filters, grinder cleaners and the tools you need to backflush a portafilter machine and brush the group head.

Loading...
Set Ascending Direction
  1. Bottle Descaler 500 ml (universal / for 4x descaling)
  2. Clean Express clean cappuccino 1000 ml (milk cleaner/cappuccino cleaner)
  3. Bag of descaling powder (universal / for 1x descaling)
    Bag of descaling powder (universal / for 1x descaling)
    Café du Jour
    As low as 1.85
    1.85 / piece
  4. Café du Jour Descaler 4x50 g Descaling Powder
    Café du Jour Descaler 4x50 g Descaling Powder
    Café du Jour
    As low as 6.60
    1.65 / piece
  5. Café du Jour cleaning tablets - 2 tablets
    Café du Jour cleaning tablets - 2 tablets
    Café du Jour
    As low as 1.85
    0.92 / piece
  6. Clean Express Cleaning tablets 2,5 gram x 60 pieces
    Clean Express Cleaning tablets 2,5 gram x 60 pieces
    Clean Express
    As low as 12.39
    0.21 / piece
  7. BRITA AquaGusto universal water filter 100/250
  8. Blind filter rubber universal - Café du Jour Ø 50 mm rubber blind filter - Espresso machine cleaning tool
  9. Clean Express Cleaning tablets 1 gram x 100 pieces
    Clean Express Cleaning tablets 1 gram x 100 pieces
    Clean Express
    As low as 10.40
    0.10 / piece
  10. Water filter espresso machine universal
    Sale
    Water filter espresso machine universal
    DVA
    As low as 5.69
    5.81 / piece
  11. Café du Jour Cleaning Tablet 2.5 g
    Café du Jour Cleaning Tablet 2.5 g
    Café du Jour
    As low as 1.85
    1.85 / piece
  12. DVA Water Descaler / Water Filter for Catering and Personal Use
  13. Puly Grind - Coffee grinder cleaner - 10 bags
    Puly Grind - Coffee grinder cleaner - 10 bags
    Puly Grind
    As low as 11.26
    1.13 / piece
  14. Cafetto Tevo® mini - cleaning tablets for coffee machines (1.5 g) - 100 pieces
  15. Café du Jour Descaling tablets 6 pieces
    Sale
    Café du Jour Descaling tablets 6 pieces
    Café du Jour
    As low as 6.25
    6.25 / piece
  16. Clean Express Cleaning powder / Detergent 900 gram
    Clean Express Cleaning powder / Detergent 900 gram
    Clean Express
    As low as 16.10
    17.89 / kg
  17. Café du Jour Descaler - Descaling Powder - 1 x 50 g
    Café du Jour Descaler - Descaling Powder - 1 x 50 g
    Café du Jour
    As low as 2.80
    56.00 / kg
  18. Group Head Brush
    Sale
    Group Head Brush
    Café du Jour
    As low as 6.71
    6.71 / piece
  19. Café du Jour Cleaning Tablet 1 g
    Café du Jour Cleaning Tablet 1 g
    Café du Jour
    As low as 1.85
    1.85 / piece
  20. Milk / Cappuccino Thermometer
    Milk / Cappuccino Thermometer
    Café du Jour
    As low as 9.45
    9.45 / piece
  21. Brita Purity C150 Quell ST Filter Cartridge
    Brita Purity C150 Quell ST Filter Cartridge
    Brita
    As low as 85.45
    85.45 / piece
  22. Puly Grind - hopper/bean compartment cleaner - 200 ml
  23. Blind filter ø 58 mm - Café du Jour stainless steel blind filter - Espresso Machine Cleaning Tool
    Sale
  24. Haynes Lubri-Film Plus - Food Grade Lubricant - 113 grams
  25. Cafetto EVO® - cleaning powder for coffee machines - 500 g
    Sale
  26. Cafetto Tevo® Maxi - cleaning tablets for coffee machines (2.5 g) - 150 pieces
    Sale
  27. Urnex Grindz - Coffee Grinder Cleaner - 430 g
    Urnex Grindz - Coffee Grinder Cleaner - 430 g
    Urnex
    As low as 28.45
    28.45 / piece
  28. Brita Purity C Filter Head 1013637 for Purity Quell ST
    Brita Purity C Filter Head 1013637 for Purity Quell ST
    Brita
    As low as 48.40
    48.40 / piece
  29. Brita Purity C 30% G3/8 Filter Head 1002952 for PURITY C Quell ST

Which coffee machine cleaner do you need?

Coffee oils, milk residue and limescale are three different problems, and each one needs its own product. Cleaning tablets and cleaning powder dissolve the coffee oils that build up in the brewing unit and the group head. A milk cleaner removes the film that milk leaves in the frother and the milk hose. A descaler removes the limescale that forms in the boiler and the pipes. Use the product your manual asks for, at the moment your machine asks for it.

Cleaning tablets and espresso machine cleaner

Most bean-to-cup machines have a cleaning programme that uses one tablet per cycle. Tablets come in different sizes, so check which size your machine takes before you order:

A portafilter machine is cleaned by backflushing: you swap the filter basket for a blind filter, add cleaning powder and let the pump push water back through the group head. Clean Express Cleaning powder / Detergent 900 gram and Cafetto EVO® cleaning powder, 500 g are the powders for this job.

Milk system

Milk leaves a film in the frother, the milk hose and the steam wand that plain water does not shift. Clean Express clean cappuccino 1000 ml is a cleaner made for the milk system. If you froth by hand, the Milk / Cappuccino Thermometer tells you when to stop heating.

Descaling

How often you need to descale depends on how hard your water is and how much coffee you make; most machines tell you when it is time. You can choose the format that suits you:

Water filters

A water filter catches part of the limescale before it reaches the machine, so the time between descaling cycles gets longer. For the water tank there is the BRITA AquaGusto universal water filter 100/250 and the universal water filter for espresso machines. Machines on a water connection use the Brita Purity C150 Quell ST Filter Cartridge with a matching filter head, and for catering there is the DVA Water Descaler / Water Filter.

Grinder and bean hopper

Coffee oils also collect in the grinder and the bean hopper, where they go stale and end up in your fresh beans. Puly Grind coffee grinder cleaner (10 bags) and Urnex Grindz (430 g) are ground through the burrs like coffee; the Puly Grind hopper cleaner (200 ml) is for the bean compartment.

Tools for the espresso machine

A simple coffee machine maintenance routine

  • Every day: empty the grounds container and the drip tray, and rinse the milk system after use.
  • When the machine asks: run the cleaning programme with a tablet, or backflush with cleaning powder.
  • When the machine asks: descale, and replace the water filter as your manual describes.

Cafedujour.ie is rated with 4.9 / 5 based on Google Customer Reviews